۷ تاکتیک تبدیل شدن به یک فروشنده حرفه‌ای در شبکه‌های اجتماعی

ایده‌ای که پشت فروش در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد بسیار ساده است : مصرف‌کنندگان امروزی شبکه‌های اجتماعی که به برندها متصل شده و به جمع‌آوری اطلاعات مختلف در مورد محصولات آن‌ها می‌پردازند، مشتریان بالقوه برای خرید هستند. درصورتی‌که این برندها در کانال‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی حضور نداشته باشند،  باید بدانند که در حال از دست دادن فرصت بزرگی هستند.

 کلید فروش در شبکه‌های اجتماعی (همان شبکه‌هایی که کاربران شما بیشتر از آن‌ها استفاده می‌کنند) این است که از آن‌ها برای ساخت روابط، بحث و شریک شدن در مکالمه‌ها، پاسخگویی به سؤالات، اشتراک‌گذاری محتواهای باارزش، مسائل مربوط به خدمات مشتری، تعامل با مشتریان و هم‌چنین تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری‌های وفادار استفاده شود.

حال اگر می‌خواهید وارد پروسه تبدیل‌شدن به یک فروشنده موفق در شبکه‌های اجتماعی شوید این مطلب را بخوانید. ۷ تاکتیک زیر به شما کمک می‌کند باقدرت زیادی وارد عرصه فروش در شبکه‌های اجتماعی بشوید.

انجمن‌هایتان را انتخاب کنید

توییتر و لینکدین بزرگ‌ترین و مشهورترین پلتفرم‌ها برای فروش در شبکه‌های اجتماعی هستند. اما شما می‌توانید این کارها را در هر یک از شبکه‌های اجتماعی که کاربران شما در آن‌ها فعالیت دارند انجام دهید.

درصورتی‌که نمی‌دانید چگونه مشتری‌هایتان را پیدا کنید از یکی از روش‌های زیر برای درک این موضوع که کاربران موردنظر شما در کدام‌یک از شبکه‌های اجتماعی بیشترین فعالیت رادارند، استفاده کنید:

 • نظرسنجی برگزار کنید.
 • به بررسی سایت‌هایی که رقبای شما در آن‌ها حضور دارند، بپردازید
 • از سرویس‌های جاسوسی مانند Flowtown و یا Rapleaf استفاده کنید. البته به یاد داشته باشید که نیاز است ایمیل مشتریانتان را در اختیار این سرویس‌ها قرار دهید.
 • از بهترین مشتریانتان بپرسید که در کدام شبکه‌های اجتماعی بیشترین فعالیت رادارند.
 • از منابعی مانند Pew که استفاده از شبکه‌های اجتماعی را به‌صورت دموگرافیک در اختیارتان قرار می‌دهد، استفاده کنید.

۲) پروفایل‌هایتان را نوسازی و اصلاح کنید

فروش در شبکه‌های اجتماعی بسیار شخصی است؛ زیرا در عصری قرار داریم که اکثر مردم سعی دارند در این فضا با دیگران ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل بهترین راه این است که پروفایل شما کارهایی را نمایش دهد که می‌توانید برای دیگران انجام دهید، نه کارهایی را که تابه‌حال انجام داده‌اید. بنابراین پروفایل شما نباید تنها یک رزومه باشد. به‌جای آن باید پروفایلی داشته باشید که شمارا یک منبع قدرتمند و برند معتبر نمایش دهد که می‌تواند مورد اعتماد بوده و مشکلات مخاطب را برطرف سازد.
ابتدا با اضافه کردن تصاویر حرفه‌ای پروفایل شروع کنید، سپس بیوگرافی‌تان را بر اساس آنچه مشتریان و بازدیدکنندگانتان با خواندن آن توجهشان جلب خواهد شد، اصلاح کنید، به‌عنوان‌مثال با ذکر اینکه شما به چه صورت این امکان رادارید و می‌توانید به این افراد کمک کنید. سپس با یک دکمه فراخوان که به تماس با شما منجر می‌شود کار را تمام کنید.
زیر بخش‌های تجربیات و یا درباره ما، به تجربیات موفق و مشترک بین خودتان و مشتریان قبلی اشاره‌کنید. در مورد این موارد بنویسید که در چه مسائلی پیشرفت داشته‌اید، و یا به حل چه مشکلاتی کمک کرده‌اید. و در آخر به شبکه‌های اجتماعی دیگرتان لینک بدهید. به‌عنوان‌مثال از اینستاگرامتان یک لینک به پروفایلی که در لینکدین دارید بدهید؛ تا مشتریانتان بتوانند به‌راحتی این صفحات را پیداکرده و آن‌ها را چک کنند.

مطالعه بیشتر :  15مقاله تخصصی سئو (مرجع مقالات تخصصی سئو)

۳) به گروه ها بپیوندید و تبدیل به یک منبع اطلاعاتی ارزشمند و معتبر شوید

گروه‌های شبکه‌های اجتماعی مانند معدن طلایی هستند که منابع بزرگی از مردم را با نیازهای مختلف گرد هم می‌آورند. به‌عنوان یک فروشنده، می‌توانید از این گروه‌ها به‌عنوان نردبانی استفاده کنید که شمارا به چشم‌اندازهای مختلفی برساند، اما مهم‌ترین نکته این است که جایگاهتان را در گروه حفظ کنید، نه این‌که شروع به فروش کنید. کمک کردن به افراد را آغاز کنید، اطلاعات جمع‌آوری کنید، به دیگران اطلاعات بدهید، ارتباط بسازید، و اعتماد دیگران را جلب کنید.
به‌عنوان‌مثال درصورتی‌که شما نماینده فروش وسایل و ابزار هنری هستید، می‌توانید با پیوستن به گروه‌های هنری، آخرین منابع و خبرها را در رابطه با آخرین ابزارها در اختیارشان قرار دهید، به سؤالاتشان پاسخ دهید، و به بحث‌ها و صحبت‌های مربوط به هنر وارد شوید و در آن‌ها شرکت کنید.
کلید این کار این است که اطلاعات ارزشمندی را در اختیار دیگران قرار دهید، به‌جای اینکه از این موارد برای افزایش فروشتان استفاده کنید. برای پیدا کردن گروه‌های مناسب، باید ببینید مشتریان شما در کدام گروه‌ها وقتشان را می‌گذرانند، سپس در این گروه‌ها عضو شوید.

بازاریابی در شبکه های اجتماعی

۴) محتوایی برای به اشتراک گذاری تولید کنید

به‌عنوان یک فروشنده شبکه اجتماعی، محتوا یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین ابزارهایی است که شما در اختیاردارید، زیرا با این روش می‌توانید به کاربران و مشتریانتان ارزش دهید. فقط کافی است کمی به آن فکر کنید، همه‌چیز در شبکه‌های اجتماعی در مورد محتوا است. چه فردی یک تصویر شخصی به اشتراک می‌گذارد، یک بلاگ، یک داستان جدید، و یا مقاله‌ای که توسط برند موردعلاقه‌اش تولیدشده است؛ تمامی این موارد محتوا هستند.
می‌توانید محتوای خود را ایجاد کنید، و یا این‌که از دیگر منابع الهام بگیرید. اما هدف اصلی این است که اطلاعاتی ارزشمند، آگاه‌کننده و جالب را به اشتراک بگذارید که باعث جلب‌توجه مشتریانتان شود. بحث و مکالمه را شروع کرده و سیگنال‌های اجتماعی را بالا ببرید ( چیزهایی مانند لایک، اشتراک‌گذاری، و نظرات). صرف‌نظر از این‌که شما در حال اشتراک‌گذاری یک بلاگ، یک وایت پیپر، ویدئو، اینفوگرافیک و یا هر نوع محتوای دیگر هستید، موضوعات باید ترند و یا همیشه تازه باشند، روی بورس باشد و چیز تازه‌ای به اطلاعات و دانش فرد اضافه کند.
درصورتی‌که شما وقتی برای تولید محتوای اورجینال خودتان ندارید، اینجا راه‌هایی برای شما قراردادیم که می‌توانید از آن‌ها محتوای تازه‌ای تولید کنید :

 • توسط کاربران خود و به کمک آن‌ها محتوا تولید کنید.
 • در بلاگ دیگران عضو شوید و از محتوای آن‌ها کمک بگیرید.
 • اینفلوئنسرهایی را که در حوزه کاری شما فعال هستند، انتخاب کنید.
مطالعه بیشتر :  PBN چیست؟ آموزش عملی ساخت شبکه وبلاگ شخصی

۵) محتوایی تولید کنید که آگاهی بسازد

درصورتی‌که به صورت مداوم در حال اشتراک گذاری مطالبی هستید که برای مخاطب جالب و قابل توجه باشد، آن ها کم کم شما را شناخته و به شما اعتماد خواهند کرد، و این یکی از مهم ترین قدم هایی است که می توانید برای ساخت روابط و اعتماد سازی بردارید.
به‌عنوان‌مثال فرض کنید شما یک هنرمند تازه‌کار هستید و با امید پیدا کردن اطلاعات و منابع، در گروهی در لینکدین عضو شده‌اید تا به آرزویتان که هنرمند خود ساخته بودن است، برسید. حالا فرض کنید یکی از اعضای گروه مدارم در حال پست کردن مطالبی با عنوان‌هایی مانند: چگونه در جهان امروز به‌عنوان یک هنرمند موفق شویم؟ بهترین راه برای کاهش هزینه‌ها، بودجه‌بندی برای هنرمندهای جوان، و دیگر موضوعاتی باشد که به سؤالات شما پاسخ می‌دهد. احتمالاً شما به این شخص به‌عنوان یک فرد معتبر نگاه خواهید کرد، سپس به نظرات و حرف‌هایی که اشخاص در گروه می‌زنند اعتماد می‌کنید.

تولید محتوای آگاهی دهنده در شبکه های اجتماعی

در این حالت این مطالب باعث سرعت بخشیدن به اعتمادسازی و هم‌چنین ساخت روابط خواهد شد، اما این اتفاق در صورتی رخ خواهد داد که مطالب به هم و به حوزه کاری افراد مرتبط باشند، و به شنوندگان و بازدیدکنندگان خود ارزش ببخشند.

حالا سؤال اصلی این است : هرچند وقت باید مطالب را ارسال کنید؟ هرچقدر که شما در توییتر پست ارسال کنید بهتر خواهد بود، اما باید فرکانس نشر محتوا در پلتفرمی مانند فیس‌بوک را کاهش دهید، و بیشتر از ۵ بار در هفته محتوایی منتشر نکنید.

۶) تعامل با کاربران و کسب رضایت آن‌ها

البته محتوا تنها راه بالا بردن فروش در شبکه‌های اجتماعی نیست، و صدالبته تعامل با بازدیدکنندگانتان نیز بسیار حائز اهمیت است. راه‌های بسیاری برای این کار وجود دارد، که شامل موارد زیر می‌باشند :

 • شروع و یا شرکت در مکالمات و بحث‌ها
 • نظر گذاشتن
 • پرسیدن سؤال و پاسخ دادن به سؤالات
 • لایک کردن محتوای دیگران
 • ایجاد تعامل با دیگران و ارتباطات تازه
مطالعه بیشتر :  ۱۱ استراتژی برای فروش در اینستاگرام

البته کلید این روش این است که این تعاملات به‌عنوان راهی برای فروش به نظر نرسد، بلکه راهی برای ارزش دادن به یک بحث باشد. دانشتان را به اشتراک بگذارید، و اعتبارتان را در رشته‌تان نمایش دهید. در بیشتر اوقات پیام شما باید شخصی باشد نه عمومی، و هر چیزی که اضافه می‌کنید باید فکر شده و مربوط به موضوع باشد.

گوگل آلرت

۷) منتظر رویدادهای فروش باشید

ممکن است عجیب باشد که یک بلاگ که مربوط به فروش است درواقع هنوز چیزی در رابطه با فروش بیان نکرده باشد، اما دلیل بسیار خوبی برای این موضوع وجود دارد : درواقع فروش در شبکه‌های اجتماعی در مورد ساخت اعتماد، و ساخت روابط و راهنمایی افراد است. رویدادهایی که باعث فروش می‌شوند، زمانی برای درخشیدن شما هستند، زیرا زمانی که یک رویداد فروش اتفاق می‌افتد، درست زمانی است که شما باید وارد عمل شوید. به خاطر اینکه تمام‌وقت و تلاش را برای پرورش روابط صرف کرده‌اید، زمانی که یک فرصت فروش برایتان پیش می‌آید، شما همه‌کاره‌ای لازم برای تضمین آن را انجام داده‌اید. بهترین راه برای در صدر trigger رویدادهای فروش بودن استفاده از سرویس‌های مانند Google Alerts است، که در هنگام وقوع مکالمات و بحث‌هایی که شما باید در آن‌ها حضورداشته باشید به شما اطلاع می‌دهد.

فروش در شبکه‌های اجتماعی ماندگار است

فروش در شبکه‌های اجتماعی ممکن است در حال حاضر نخستین گزینه هر فروشنده‌ای نباشد، اما به دلیل اینکه این‌یک تکنیک مؤثر است، تا زمانی که به‌صورت گسترده استفاده شود زمان زیادی طول نخواهد کشید. رسانه‌های اجتماعی به‌زودی کنار نخواهند رفت و تعداد کاربران فعال همیشه در سایت‌های محبوب رو به رشد است، به این معنی که مخاطبان احتمالی شما همیشه در حال رشد هستند. علاوه بر این، استفاده‌کنندگان امروزی از شبکه‌های اجتماعی انتظار دارند که به آن‌ها در تحقیق و تصمیم خریدشان کمک شود، و اگر شما در این مواقع برای ساخت روابط حضور نداشته باشید، بنابراین برندی دیگر این کار را انجام خواهد داد.

۱۳۹۷/۹/۲ ۱۴:۲۷:۳۲

دیدگاه تا الان قرار گرفته است

avatar
  اعضا  
اطلاع بده

با عضویت در کانال تلگرام ، از آخرین آموزش ها و رویدادهای مدیران سایت مطلع شوید. عضویت در کانال