راهنمای تبلیغات بنری در ایران [+ ریتارگتینگ و لندینگ پیج]

درک اصول تبلیغات بنری آنلاین بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که شما فکر می‌کنید. ولی اینکه تبلیغات بنری در جهت منافع بیزینس شما کارایی داشته باشد یا خیر، چالش بزرگی محسوب می‌شود. اگر این کار به‌درستی انجام شود، چنین تبلیغی می‌تواند آن‌چنان منافعی عاید بیزینس شما بسازد که در تصور شما هم نمی‌گنجد.

بامطالعه راهنمایی‌های این مقاله خواهید توانست فضای تبلیغاتی بسیار موفقی طراحی کنید، محاسبات دقیق داشته باشید و تبلیغات آینده خود را تدوین و بهینه‌سازی کنید.

این مقاله از ۳ بخش اصلی تشکیل‌شده است:

 • تبلیغات بنری چیست؟
 • ریتارگتینگ (هدف‌گیری مجدد) در بازاریابی به چه معناست؟
 • اهمیت برخورداری از یک لندینگ پیج موفق در تبلیغات بنری آنلاین چیست؟

 

آموزش تبلیغات بنری

 

تبلیغات بنری چیست؟

تبلیغات بنری به معنای استفاده از بنرهای تبلیغاتی (تصویری یا متن) است که در فضای ویژه و مشخص شده‌ای از وب‌سایت‌ها یا پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی (فیس بوک، اینستاگرام، توئیتر و … ) به نمایش گذاشته می‌شود. تبلیغات بنری دیجیتال تنوع زیادی ازنظر ظاهری دارند ولی اصول همه آن‌ها حول محور موضوعات یکسانی شکل می‌گیرد.

اگرچه وقتی از یک کادر حاوی متن تبلیغاتی هم استفاده می‌کنید، آن‌ را تبلیغ بنری می‌نامند، ولی اگر از تصویر، فیلم، بنرهای متحرک HTML5 یا فاکتورهای رسانه‌ای مهم‌تر برای رساندن پیام خود به مخاطبان هدف استفاده کنید، نتیجه بهتری به دست خواهید آورد.

بنرهایی که به‌عنوان تبلیغات نمایشی مورداستفاده قرار می‌گیرند فرم‌ها و سایزهای گوناگونی دارند. تنها محدودیتی که در این موضوع دارید الزاماتِ نتورکی است که قرار است بنر تبلیغاتی شما در آن به نمایش گذاشته شود. برای مثال همان‌طور که در جدول زیر خواهید دید گوگل ادوردز به شما این امکان را می‌دهند که از طیف وسیعِ سایزهای مختلف بنرهای تبلیغاتی استفاده کنید.

 

سایز استاندارد تبلیغات گوگل

۳۷۵ x 50

۴۱۴ x 736

۷۳۶ x 414

۴۶۸ x 60

۷۲۸ x 90

۱۰۲۴ x 90

۹۷۰ x 90

۹۸۰ x 120

۹۳۰ x 180

۲۵۰ x 250

۲۰۰ x 200

۳۳۶ x 280

۳۰۰ x 250

۹۷۰ x 250

۱۲۰ x 600

۱۶۰ x 600

۴۲۵ x 600

۱۶۰ x 600

۴۲۵ x 600

۳۰۰ x 600

۳۲۰ x 50

۳۰۰ x 50

۲۴۰ x 400

۲۵۰ x 360

۴۸۰ x 32

۳۰۰ x 1050

۷۶۸ x 1024

۱۰۲۴ x 768

۵۸۰ x 400

۴۸۰ x 320

۳۲۰ x 480

۳۰۰ x 100

۷۵۰ x 300

۷۵۰ x 200

۷۵۰ x 100

۹۵۰ x 90

۸۸ x 31

۲۲۰ x 90

۳۰۰ x 31

۳۲۰ x 100

۹۸۰ x 90

۲۴۰ x 133

۲۰۰ x 446

۲۹۲ x 30

۹۶۰ x 90

۹۷۰ x 66

۳۰۰ x 57

۱۲۰ x 60

 

لازم نیست برای همه سایزهای ارائه‌شده در جدول بالا یک بنر طراحی کنید این قضیه کاملاً به نیازهای خودِ شما بستگی دارد. ازنظر فرمت‌های موردقبول؛ اغلب نتورک‌ها فرمت‌های JPEG، JPG، PNG، GIF را قبول دارند ولی نتورک‌های محدودی فرمتِ HTML5 را قبول می‌کنند ازجمله گوگل ادواردز. بنرهای متحرک ویژگی‌های فنی مختص به خود رادارند ولی لازم است سایز بنرهای تصویری زیر kb 150 باشد و البته باید مجاز باشند.

ساده‌ترین راه برای استفاده از بنرهای متحرک، Bannersnack است. شما می‌توانید از میان آرشیو الگوهای آماده بنرهای انیمیشنی که مناسبِ ادوردز هم می‌باشند یکی را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید. علاوه بر این می‌توانید طرحِ مختص به خود را هم طراحی و در عرض چند دقیقه آن را به یک بنر متحرک تبدیل کنید.

ما به شما اطمینان می‌دهیم که نتیجه کاملاً معتبر باشد و اگر ویژگی‌های مدنظر ادواردز را هم رعایت کرده باشید هیچ مشکلی با بنر طراحی‌شده نخواهید داشت.

تبلیغات بنری چیست؟

نمونه هایی از تبلیغات بنری

در اینجا به معرفی سه نمونه از بنرهای تبلیغاتی می پردازیم:

 • تبلیغ با فرمت JPG ایستا (ثابت)
 • تبلیغ با فرمت GIF
 • تبلیغ با فرمت HTML5 متحرک
 1. انواع تبلیغات بنری

 بر اساس نقشی که یک تبلیغ بازی می‌کند سه نوع تبلیغ نمایشی داریم.

 • ریتارگتینگ
  • ریتارگتینگ
  • ریتارگتینگ پویا
 • جذب ترافیک
 • برند سازی

صرف‌نظر از پلتفرمی که قرار است تبلیغات بنری خود را در آن به نمایش بگذارید، سه گروه اصلی تبلیغات شبیه هم هستند.

 

بازاریابی از طریق ریتارگتینگ به چه معناست؟

همان‌طور که احتمالاً از روی اسمش می‌توان حدس زد، متوجه شده‌اید که ریتارگتینگ (هدف‌گیری مجدد) دقیقاً همان کاری را می‌کند که اسمش نشان می‌دهد. هدف اصلی تبلیغات ریتارگتینک این است که از طریق آن مخاطبان شما دوباره با محصولات شما روبرو شوند.

ریتارگتینگ که با عنوان بازاریابی مجدد رفتاری هم شناخته می‌شود بر اصلِ فعالیت‌های طبقه‌بندی‌شده شخصی‌سازی‌شده استوارشده که از طریق آن تبلیغات کاملاً مرتبط با سلایق مخاطبان هدف شما در معرض دیدشان قرار می‌گیرد.

لیست فعالیت ریتارگتینگ شما بر اساس کاربران وب‌سایتتان تدوین می‌شود، لیستی که در زمان حاضر و بر اساس همه کاربرانی که با ویژگی‌های لیست شما منطبق هستند شکل می‌گیرد.

شما می‌توانید تقسیم‌بندی‌هایی بر اساس رفتار و تعامل کاربران مشخص ایجاد کنید، برای مثال کاربرانی که قیمت‌ها را بررسی می‌کنند ولی بدون اینکه خریدی داشته باشند وب‌سایتتان را ترک می‌کنند.

فرض می‌کنیم شما یک انبار آنلاین دارید و قرار است کاربرانی را هدف قرار دهید که چند بار از وب‌سایتتان بازدید کرده‌اند و محصولات مختلفی از یک گروه را بررسی می‌کنند.

این گروه می‌تواند برای گروه تبلیغاتی شما ایدئال باشد چراکه شما می‌توانید در زمان مناسب آن‌ها را با تبلیغات ویژه‌ای که دنبال می‌کنند پیدا کنید و درنتیجه کاری کنید تا به سایت شما برگردند و محصولات و خدماتی را ارائه می‌کنید، بخرند.

 

چطور یک لیست بازاریابی مجدد بسازید؟

اصول لیست بازاریابی یا هدفگذاری مجدد در همه پلت فرمهای تبلیغاتی شبیه هم است. اساسا شما می توانید لیست بازاریابی مجدد خود را طوری طراحی کنید تا شامل همه بازدیدکنندگانی باشد که از یک صفحه خاص بازدید می کنند.

در ادامه شما مراحل ایجاد یک لیست بازاریابی مجدد در گوگل ادوردز را می خوانید:

 1. روی گزینه tools and settings کلیک کنید و وارد Audience Manager از منوی Shared Library شوید.
 2. با کلیک کردن روی نشان + آبی که در قسمت بالا و چپ قرار دارد، گروه مخاطبان جدید را تشکیل دهید.
 3. از منوی کشوئی منبعی را که میخواهید لیست شما بر اساس آن ساخته شود انتخاب کنید، گزینه های در دسترس عبارتند از:
 • بازدید کنندگان وب سایت (کاربرانی که از وب سایت شما یا دیگر وب سایت ها بازدید کرده اند)
 • کاربران اپلیکیشن (کاربرانی که اپلیکیشن موبایلی شما را دانلود کرده اند)
 • کاربران یوتیوب (کاربران مبتنی بر کانال های یوتیوب و تعاملات انجام شده با فیلم ها)
 • لیست مشتریان (این لیست بر اساس داده هایی که از مشتریان جمع آوری شده می باشد)
 • ترکیب شخصی سازی شده (از چند لیست هدفمند تهیه شده است)

وقتی لیست موردنظر ساخته شد، مدتی طول می‌کشد تا بین کاربرانی که دقیقاً با ویژگی‌ها موردنیازشان تطبیق دارند منتشر شود. در مورد نتورک گوگل لیست شما در یک ماه باید حداقل ۱۰۰ کاربر فعال داشته باشد. تبلیغات شما فقط زمانی منتشر می‌شود که تعداد کاربران به ۱۰۰ نفر رسیده باشد.

 

چطور با ابزارِ گوگل آنالیز یک لیست بازاریابی مجدد درست کنید؟

یکی دیگر از راههای درست کردن لیست بازاریابی مجدد از طریق ابزار گوگل آنالیز می باشد. من خودم شخصا این روش ترجیح می دهم چرا که این روش به من گزینه هایی بیشتری برای طراحی لیست های شخصی سازی شده ارائه می دهد که می توانم در طراحی تبلیغات برای کمپین خلاقانه تر عمل کنم.

تنها موردی که در این روش نامناسب به نظر می رسد، این است که قبل از تهیه لیست مخاطبان و انتشار آن در ادوردز باید اکانتِ ادوردز خود را با اکانتِ گوکل آنالیز لینک کنید، البته اگر در مورد تبلیغات و ادورزد بسیار جدی هستید اصلا نباید این مرحله را نادیده بگیرید.

فرض می کنیم اکانتِ ادوردز و گوگل آنالیز از قبل لینک شده اند، با این فرض کاری که باید برای درست کردن یک لیست مخاطب جدید از طریق گوگل آنالیز برای استفاده در ادوردز انجام دهید عبارتند از:

 1. روی گزینه Add Segment + کلیک کنید
 2. وقتی منوی کشوئی باز شد، بر روی گزینه قرمزِ New Segment + کلیک کنید.

حالا بخش ایجاد یک لیست جدید که به شما اجازه می‌دهد فیلترهایی بر اساس ابعاد و معیارهای تحلیلی تعریف کنید، بازشده است. ایجاد بخش جدید ساده است و در این مرحله خودتان می‌توانید به‌تنهایی آن‌ها طراحی کنید. ولی چنانچه به تقسیم‌بندی‌های پیچیده‌تر باشید باید اطلاعات پیشرفته‌تری از گوگل آنالیز در اختیار داشته باشید. بعدازاینکه بخش موردنیاز را ایجاد کنید روی گزینه Actions از منوی کشوئی segments  کلیک کرده و روی گزینه Build Audience کلیک کنید. یک راهنمای مرحله‌به‌مرحله باز می‌شود و درنتیجه به شما کمک می‌کند که بخش‌های موردنیاز خود را به‌عنوان لیست جدید مخاطبان وارد ادوردز کنید.

 

تبلیغات پویای بازاریابی مجدد در گوگل

تبلیغات پویا در سایت‌های تجارت الکترونیک بسیار رایج هستند و به آن‌ها این امکان را می‌دهند که با در نظر گرفتن محصولات و خدمات واقعی که بازدیدکنندگانشان در وب‌سایت بررسی کرده‌اند، هدف‌گذاری مجدد انجام دهند.

اصولاً چهارچوبِ تبلیغ بنری بر اساس یک الگو در نظر گرفته‌شده و کلیه اطلاعات از طریق بانکِ داده‌های به‌دست‌آمده به شکل متغیر در آن قرار می‌گیرد. بانک داده به لیستی از همه محصولات و خدمات گفته می‌شود که کلیه شرایط لازم برای ایجاد یک بنر را دارد.

 

جذب ترافیک

جذب ترافیک از طریقِ تبلیغات نمایشی احتمالاً یکی از بزرگ‌ترین دام‌هایی است که بیزینس های کوچک یا جدید اسیر آن می‌شوند.

وقتی تجربه‌ای در تبلیغات ندارید و یا محصولات و خدماتتان هنوز با نیازهای مشتریان منطبق نشده است با چنین روشی احتمالاً هزینه‌های گزافی خواهید پرداخت بدون اینکه نتیجه‌ای قابل‌توجهی عایدتان شود.

تبلیغات بنری نسبت به قبل بسیار نادیده گرفته می‌شوند. این مشکل از طریق اد بلاک ایجادشده که به همه این امکان را می‌دهد تا تبلیغات را بلاک کنند و این باعث شده است که تبلیغات بنری تقریباً برای همه غیرقابل مشاهده باشد.

برای اینکه چنین تبلیغاتی دیده شوند واقعاً نیاز است که جلوی چشم همه باشند ولی از طرفی تهاجمی کار کردن هم چندان کمکی به شما نخواهد کرد.

اگر بخواهیم همه جنبه‌های منفی چنین تبلیغاتی را نادیده بگیریم باید بگوییم هنوز هم نور امیدی در مورد کمپین‌های تبلیغاتی برای جذب ترافیک از طریق تبلیغات بنری وجود دارد.

پس سؤال این است که: آیا کمپین جذب ترافیک جواب می‌دهد؟ پاسخ این است، اگر درست عمل کرده باشید بله ولی نه برای همه.

 

محاسبه عملکرد کمپین تبلیغاتی جذب ترافیک

آسان‌ترین راه برای محاسبه عملکرد کمپین تبلیغاتی جذب ترافیک این است که ببینید چقدر پول هزینه کرده‌اید و چقدر به شما بازگشته است. اگرچه برای اینکه به مرحله‌ای برسید که از چنین کمپین‌هایی سودی عایدتان شود باید مدت زیادی منتظر بمانید، چراکه هزینه‌های چنین کمپین‌هایی بسیار زیاد است.

باید از این موضوع آگاه باشید که تبلیغات بنری شما برای همان فضای تبلیغاتی رقابت می‌کند که تبلیغاتی با هدف‌گذاری مجدد که شانس بیشتری هم برای نرخ تبدیل بالا دارند در آن قرار می‌گیرند، بنابراین برای اینکه هزینه هر کلیک با درآمد بر مبنای هر کلیک مساوی شود با توجه به اینکه تعداد زیادی کمپین برای جذب ترافیک وجود دارند غیرممکن است.

وقتی قرار است منافعِ کمپین خود را بررسی کنید یکی از روش‌های خوب این است که ارزش طول عمر مشتری خود را مدنظر داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که هزینه جذب ترافیک شما کمتر از آن باشد.

 

تبلیغ برای برند سازی

کمپین‌های تبلیغاتی برای برند سازی هم یکی دیگر از انواع تبلیغات نمایشی هستند.

برند سازی به‌نوعی از کمپین‌ها گفته می‌شود که به‌جای تمرکز رویِ تبدیل مستقیم به کیفیت تبدیل توجه می‌کند. هدف اصلی چنین کمپین‌هایی این است که تا جایی که امکان دارد تبلیغاتشان توسط مشتری‌های مرتبط بیشتری دیده شوند و آن‌ها را به سمت برند شما جذب کنند، آن‌ها به دنبال واکنش خاصی از مشتریان نیستند.

اگرچه کمپین‌های برند سازی طیف گسترده‌تری را دربرمی گیرند ولی بازهم شما به مخاطب مرتبط نیاز دارید.

در این نوه کمپین هم می‌توانید مخاطبان خود را همان‌طور که در کمپین جذب ترافیک تقسیم‌بندی می‌کردید، تقسیم کنید ولی متریک‌هایی که در این کمپین مدنظر قرار خواهید داد، متفاوت است.

کمپین‌های برند سازی باید به‌دقت برنامه‌ریزی شوند و برای اینکه نتیجه‌بخش باشند باید مدت طولانی‌تری فعالیت کنند. اگر صد دارید یک کمپین برند سازی راه‌اندازی کنید نباید مشکل مالی داشته باشید.

باید مطمئن باشید که می‌توانید پول هنگفتی را برای کمپینی هزینه کنید که هیچ تأثیر مستقیم و فوری بر روی میزان فروش شما نخواهد داشت.

 

محاسبه کارایی کمپین برند سازی

باید روی شاخص هایی همچون تاثیرگذاری یا میزان دسترسی که با درگیر کردن مشتری همراه باشد، تمرکز کنید (اگر روی شبکه های اجتماعی تبلیغ می کنید). لایک کردن و به اشتراک گذاشتن باعث می شود میزان دسترسی تبلیغ شما بیشتر شود در نتیجه به کمپین شما کمک می کند در معرض دیدِ طیف گسترده تری از مخاطبان قرار بگیرد.

اگرچه از آنجائی که هدف اصلی کمپین برند سازی این است تا به تعداد بیشتری از مخاطبان برسد بنابراین شما باید درصدد یافتن راه‌هایی باشید که با بودجه در نظر گرفته‌شده بتوانید تعداد بیشتری مخاطب را پوشش دهید.

 

کسب تجربه با بنرها

باید قبول کنیم ایجاد کردن یک بنر ایدئال از همان ابتدای کار که نتیجه فوق‌العاده‌ای هم همراه داشته باشد تقریباً غیرممکن است. در این زمینه اصلاً چیزی به اسم پیشرفت بدون تجربه و تغییر وجود ندارد.

پیشرفت همراه با تغییر است و همه با مفهوم آزمونِ A/B آشنا هستیم. همه بنرهای آنلاین خود را در معرض آزمایش بگذارید و بررسی کنید کدام‌یک برای شما بهترین است.

رنگ‌ها، تیترها، سایز و فرمت متن‌ها را مدام تغییر دهید. تا وقتی‌که مطمئن باشید همچنان به هسته اصلی بنر تبلیغاتی خود پایبند هستید، فاکتورهای زیادی برای تغییر دادن خواهید داشت.

 

لندینگ پیج در تبلیغات اینترنتی

اهمیت برخورداری از یک لندینگ پیج موفق در تبلیغات بنری آنلاین چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانید که داشتن یک لندینگ پیج موفق برای هر نوع کمپین تبلیغاتی ضروری است. ممکن است نتوانید همه ترافیک را به سمت هوم پیج خود هدایت کنید ولی بااین‌حال از کمپین تبلیغاتی خود منافع زیادی به دست آورید. داشتن یک لندینگ پیج شخصی‌سازی‌شده با محتوایی متناسب با اهداف کمپین خودتان به‌شدت کارایی کمپین تبلیغاتی‌تان را افزایش می‌دهد.

بنر تبلیغاتی خود را در کنار لندینگ پیج خود تصور کنید. ازنظر طراحی کلی بنرها و لندینگ پیج شما باید شبیه یکدیگر باشند، به‌این‌ترتیب وقتی کسی روی بنر تبلیغاتی شما کلیک می‌کند و وارد لندینگ پیج شما می‌شود، سردرگم نخواهد شد. طراحی، المان‌های گرافیکی، رنگ و نوع قلم بنرها و لندینگ پیج شما باید شبیه هم باشد.

پیامی که در محتوای لندینگ پیج شما نهفته شده هم باید همان محتوایی باشد که در بنر تبلیغاتی‌تان نوشته می‌شود. بعدازاینکه موفق شدید توجه بازدیدکننده را به سمت خود جلب کنید، نوبت به لندینگ پیج می‌رسد که باید ارزش پیشنهاد شمارا با لحنی واضح توضیح دهد.

ابزارهایی برای ایجاد لندینگ پیج

در ادامه سه ابزار برای طراحی لندینگ پیج به شما معرفی می‌کنیم:

 

با استفاده از ابزار سوم، می توانید به راحتی صفحه ایجاد شده را تغییر دهید تا آنجایی که به همان چیزی که مدنظر شماست برسید.

یک آزمون A/B تست هم برای بنر و هم لندینگ پیج تهیه کنید این کار را تا زمانی که به نتیجه‌ی دلخواه برای کمپین تبلیغاتی خود برسید ادامه دهید.

در این مقاله به اصول اساسی و ضروری که یک کمپین تبلیغات بنری آنلاین نیاز دارد تا موفق باشد اشاره کردیم، مورد خاصی برای توضیح دادن باقی نمانده به‌جز نکات جدیدی که باید تجربه کنید. همان‌طور که بازار رشد و تغییر می‌کند، مشتریان تغییر می‌کنند، رفتار آن‌ها هم دچار دگرگونی می‌شود درنتیجه شما هم باید تغییر کنید. البته همان‌طور که به این مسیر ادامه می‌دهید نکات تازه‌ای هم یاد خواهید گرفت و نباید ناامید شوید.

هیچ‌گاه دو برند شبیه هم نخواهند بود و علیرغم اینکه توضیحاتی که در این مقاله به شما ارائه شد می‌توانید بسیار مفید واقع شود ولی بازهم شما باید آن‌ها را با نیازهای برند خود هماهنگ کنید.

 

 

۱۳۹۷/۸/۱۲ ۱۴:۲۷:۵۲

1
دیدگاه تا الان قرار گرفته است

avatar
  اعضا  
جدیدترین قدیمی ترین
اطلاع بده

با عضویت در کانال تلگرام ، از آخرین آموزش ها و رویدادهای مدیران سایت مطلع شوید. عضویت در کانال