۵ مرحله تا ساخت یک کمپین بازاریابی دیجیتال

مراحلی که باید طی کنید تا مطمئن شوید از کمپین بازاریابی خود بیشترین بهره‌برداری را انجام میدهید

 

کمپین بازاریابی الکترونیکی (دیجیتال مارکتینگ) پروژه‌ی پیچیده‌ای است که توجه و تعهد شخص را از لحظه‌ای که ایده‌ی این کار به ذهنش خطور میکند تا لحظه‌ای که به مخاطب نمایش داده میشود، میطلبد. کمپین‌های بازاریابی دیجیتال بسیار پویا و با‌ثبات‌تر از روش‌های بازاریابی آنالوگ و سنتی هستند. یک کمپین بازاریابی دیجیتال بسیار فراتر از محلی ساده برای قرار دادن آگهی‌ها در فضای رسانه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های دیگر برای کسب و کار و برندتان است.

در دیجیتال مارکتینگ، بازار در پلتفرم‌های اینترنتی متفاوتی وجود دارد. با این نوع بازاریابی، جریان مبادله‌ی اطلاعاتی بصورتی ثابت یا نسبتاً ثابت بین کسب و کار و این پلتفرم‌ها وجود دارد. بخش مشترکی که در بیشتر کمپین‌های بازاریابی دیجیتال وجود دارد، سئو (SEO) است. ولی سئو چیزی نیست که قابل خرید یا با یک حرکت ساده قابل پیاده‌سازی باشد، بلکه یک روند پیوسته است که باید مرتباً اطلاعات آن را بررسی کنید و تأثیر کارتان را تخمین بزنید تا از اینکه امتیازتان همیشه رو به رشد است و رقیبانتان در مهمترین عبارات جستجویی بر شما سبقت نمیگیرند، مطمئن شوید.

مراحلی که در این مقاله مورد اشاره قرار میگیرند : 

در صورت استفاده از مراحل زیر در هنگام طراحی کمپینتان، این تضمین وجود دارد که رویکرد بازاریابیتان مؤثر و منطقی باشد و همینطور بیشترین احتمال موفقیت را دریافت کنید.

اهداف خود را تعریف کنید.

برای برخی افراد به حدی این موضوع واضح است که ممکن است بپرسید چرا اصلاً مطرح شده است!؟ برای بسیاری از بازاریابان، تعریف اهداف در ابتدای کار، در ضمیر ناخودآگاهشان قرار گرفته، اما باز هم با این وجود، تعداد بسیار زیادی از افراد هستند که آنقدر تمایل به ورود به جزئیات کمپین دارند که برنامه‌ریزی قبل از آن (که برای داشتن یک رویکرد متمرکز لازم است) را انجام نمیدهند.

مطالعه بیشتر :  آموزش قدم به قدم آنالیز بک لینک رقبا (10 ابزار فهمیدن تعداد بک لینک سایت ها)

تعدادی انتخاب وجود دارد که در هنگام ایجاد کمپینتان باید انجام دهید؛ آیا موفقیتتان را میزان رشد در نرخ CVR مشخص میکند؟ یا هدفتان را رتبه‌ای بالاتر در رتبه‌بندی نتایج جستجو قرار میدهید؟ البته، به احتمال زیاد همزمان هر دو را دنبال میکنید. اهدافی که دنبال میکنید، به علاوه‌ی چگونگی اندازه‌گیری موفقیت در آنها، به ویژگی‌های کسب و کارتان بستگی دارند.

این اهداف کاملاً به شما بستگی دارند. بسته به شرایط موجود در کسب و کارتان، در موردشان یا حداقل در مورد بخشی از آنها، تصمیم گرفته میشود، اما در انتها این شمایید که میدانید در دراز مدت چه چیزی را برای کسب و کارتان میخواهید. با این حال، اهداف زیر ارزش در نظر گرفته شدن را دارند، حتی اگر تمرکز اصلی کمپینتان نباشند.

بازاریابی دیجیتال

آگاهی از برند:

وقتی از کسی میخواهید که موضوعی را جستجو کند، چه زمان‌هایی به او میگویید «گوگلش کن!»؟ این سطح از آگاهی از برند که در آن نام کسب و کار به عنوان یک فعل در گفتگوی عادی مردم استفاده میشود، چیزی است که تمام کسب و کار‌ها آرزوی آن را دارند، اما رسیدن به آن بسیار سخت است. راه‌هایی برای بررسی میزان آگاهی از برند وجود دارد که یکی از آسانترین آنها استفاده از Google Trends برای دیدن تعداد دفعاتی که افراد برای کسب و کارتان جستجو کرده‌اند.

آگاهی از برند
افزایش فالوور های شبکه های اجتماعی

فالوور‌های رسانه‌ی اجتماعی:

یک روش ساده‌ی دیگر که طبق یک سری معیار‌ها میزان توجه به کسب و کار شما را در لحظه نشان میدهد. در این روش نباید فقط به عدد خام آن توجه داشت بلکه به غیر از تعداد فالوور‌ها، نرخ رشد آن را هم باید در نظر داشت. اکثر افراد هیچوقت صفحه‌هایی که دیگر توجهی به آنها ندارند را Unfollow نمیکنند، لذا تمام فالوور‌هایتان به طور فعال به کار شما توجه ندارند.

سئو:

عوامل متعددی وجود دارند که بر امتیاز سئو‌ی کسب و کارتان تأثیر دارند. یکی از آنها تعداد لینک‌هایی است که وب‌سایت شما از وب‌سایت‌های معتبر دیگر دریافت میکند. بخشی از فعالیت‌هایی که در بیشتر کمپین‌های بازاریابی دیجیتال انجام میشود، بهبود سئو است؛ بنابراین احتمالاً شما یک سری فعالیت‌ها را به قصد بهبود امتیاز سئو متقبل خواهید شد. یکی از شاخص‌های قابل اطمینان در تشخیص میزان پیشرفت کمپینتان، میزان رشد امتیاز سئو است.

مطالعه بیشتر :  فیلم آموزش سئو (10 ویدیو) به زبان فارسی
سئو

بازار هدف خود را مشخص کنید.

اگر میخواهید از تمام منابع خود بیشترین استفاده را ببرید، شناخت دقیق افرادی که میخواهید محصولات خود را به آنها بفروشید فوق‌العاده اهمیت دارد. مهم نیست چقدر بودجه دارید، هر چه بیشتر درباره‌ی جامعه‌ی هدف خود بدانید، بهتر میتوانید از مواد بازاریابی خود برای جلب نظرشان استفاده کنید. این رویکرد بسیار مؤثر‌تری خواهد بود تا اینکه فقط همه‌چیز را بر روی دیوار بریزید و ببینید چه کسی جذب آن میشود.

باید با مشخص کردن اینکه چه کسی در حال حاضر از شما خرید میکند شروع کنید. ممکن است جامعه‌ی مشتریانتان، آن جامعه‌ای نباشد که در بهترین حالت در نظر دارید با بازاریابی خود به آن برسید. اگر به دنبال این هستید که مشتریان جدیدی را بدست آورید و میزان دسترسی کمپین خود را گسترش دهید، حتماً اطمینان حاصل کنید که برنامه‌هایی که در پیش رو قرار دادید، مشتریان فعلی شما را بیگانه نمیبیند و توجه کافی را بر روی آنها نگه میدارد.

شخصیت‌ها را تعریف کنید.

شخصیت، توضیحی با جزئیات از مشتری ایده‌آلتان است. به این صورت که شامل سن، حرفه، سرمایه و طبقه‌ی زندگی، وضعیت خانواده و هر متغیر دیگری که در نحوه‌ی مصرف پولشان مؤثر است میشود. با این وجود که جامعه‌ی مورد نظرتان بسیار گسترده است، شخصیتی که تعریف میکنید باید تا حد ممکن با‌جزئیات باشد؛ حتی این جزئیات اغلب شامل اطلاعاتی درباره‌ی علایق، تفریحات و زندگی شخصیشان هم میشود. این نوع اطلاعات اغلب وقتی که جامعه‌ی هدف وسیعی را در نظر دارید، از قلم میفتند.

بودجه‌تان را واقع‌گرایانه تعیین کنید.

این هم گام مهم دیگری است که اغلب نادیده گرفته و توجه لازم به آن نمیشود. به چند دلیل تخصیص واقع‌گرایانه‌ی بودجه اهمیت دارد؛ اول و در درجه‌ی اول، بودجه‌تان محدودیت‌های پایه‌ای در کاری که با کمپینتان میتوانید انجام دهید را مشخص میکند و همینطور نحوه‌ی تخصیص منابعتان را دیکته میکند. خبر خوب این است که دیجیتال مارکتینگ از نوع مرسوم آن ارزان‌تر است؛ به این معنی که با همان منابع در فضای دیجیتال میتوان بسیار فراتر رفت.

مطالعه بیشتر :  سئو داخلی چیست؟ (12 تکنیک سئو داخلی)
کمپین های دیجیتال مارکتینگ

از رسانه‌های اجتماعی بهره ببرید

امروزه رسانه‌های اجتماعی مهمترین پلتفرم در دنیا هستند. موفقیت یا عدم موفقیت در کمپینتان ممکن است در نهایت به میزان استفاده‌ی مؤثرتان از این رسانه‌ها بستگی داشته باشد. نه تنها این رسانه‌ها به نوبه‌ی خود یک پلتفرم بسیار مهم در بازاریابی هستند، بلکه بسیاری از جنبه‌های دیگر بازاریابی دیجیتال را هم پشتیبانی و یک همکاری قدرتمند را بین آنها ایجاد میکنند. برای مثال، سئو و رسانه‌های اجتماعی دست در دست یکدیگر با هم همکاری نزدیکی دارند. حال بگویید چطور بهینه‌سازی در موتور‌های جستجو و بازاریابی رسانه‌های اجتماعی با هم کار میکنند؟

دلایل متعددی وجود دارد که باید این دو جنبه‌ی دیجیتال مارکتینگ را با هم در نظر گرفت. اما این به آن دلیل نیست که رسانه‌های اجتماعی داده و بینش‌هایی در جهت بهبود امتیاز سئو در اختیارتان میگذارند. برای اینکه بالاترین سطح همکاری بین بخش‌های مختلف بازاریابیتان باشد، لازم است یک پیام واحد و ثابت در سرتاسرشان وجود داشته باشد. اگر از پروفایل‌های رسانه‌های اجتماعیتان بیشترین استفاده‌ی مؤثر را میکنید، داده‌هایی را در اختیارتان قرار خواهند داد که بطور معمول برای دریافتشان باید مبالغ سنگینی را به شرکت‌های تحقیقات بازاری پرداخت کنید.

یک استراتژی قدرتمند بازاریابی دیجیتال، سنگ پایه‌ی یک کسب و کار موفق است. این نوع بازاریابی از نوع سنتی آن ارزانتر و همینطور یک ابزار بسیار قدرتمندتر است. به تنها هشداری که باید توجه شود این است که در هنگام طراحی یک کمپین بازاریابی دیجیتال، توجه و رویکرد فکری بیشتری مورد نیاز است.

۱۳۹۷/۹/۲۰ ۱۶:۵۰:۴۳

دیدگاه تا الان قرار گرفته است

avatar
  اعضا  
اطلاع بده

با عضویت در کانال تلگرام ، از آخرین آموزش ها و رویدادهای مدیران سایت مطلع شوید. عضویت در کانال