اصول طراحی یک لندینگ پیج عالی با نرخ تبدیل بالا

چنانچه هدف از تبلیغاتتان به دست آوردن لید یا سرنخ‌هایی برای فروش باشد، باید تلاش کنید تا روی بهینه‌سازی لندینگ پیج تمرکز داشته باشید؛ صفحه‌ای که بازدیدکنندگان روی آن کلیک می‌کنند؛ این یعنی شما به لندینگ پیجی نیاز دارید که در لیدسازی موفق عمل کند.

اگر به هر دلیل به موضوع طراحی لندینگ پیچ علاقه یا به آن نیاز دارید بد نیست این مقاله را که طی سرفصل‌های زیر تدوین شده است مطالعه کنید. این اطلاعات به شما کمک میکند تا لندینگ پیجی طراحی کنید که نرخ تبدیل یا CRO بالایی داشته باشد:

اکنون قرار است در مورد بهترین روشها برای نوشتن و ساختن یک لندینگ پیج موفق در لیدسازی صحبت کنیم . اما قبل از اینکه به تشریح این موضوع بپردازیم لازم است تفاوت بین لندینگ پیج و هوم پیج را بدانیم.

اصول طراحی صفحه فرود

تفاوت لندینگ پیچ و هوم پیج چیست؟

قبل از هر چیز به این نکته توجه داشته باشید که نباید لندینگ پیج را با هوم پیج اشتباه بگیرید. چنانچه کمپین تبلیغاتی خود را بر اساسِ دو موردی که در ادامه خواهید دید بسازید، احتمالاً روند لیدسازی را از دست خواهید داد:

 • بازدیدکنندگان را به هوم پیج هدایت کنید.
 • بازدیدکنندگان را به یکی از صفحات جایگزینِ هوم پیج شرکتِ خود هدایت کنید.

به یاد داشته باشید که هدفِ هوم پیج شرکت شما باید ارائه گزاره ارزش شرکت شما در راستای کمک به بازدیدکنندگان باشد تا اطلاعات بیشتری را کسب کنند. اگر می‌خواهید تبلیغات شما به تولیدِ مشتری منجر شود باید یک لندینگ پیچ منحصربه‌فرد و فوق‌العاده داشته باشید. بازدیدکنندگان باید بلافاصله بعد از دیدن این صفحه، پیشنهاد شمارا ببینند و به آن واکنش نشان دهند.

یک لندینگ پیچ با نرخ لیدسازی بالا نباید شبیه صفحه راهنما باشد، بلکه باید صرفاً روی یک موضوع مانند محصول، خدمت یا سرویس دست‌یافتنی در همان لحظه تمرکز داشته باشد. هر فاکتوری که روی لندینگ پیچ شما دیده می‌شود باید بازدیدکننده را مستقیماً به انجام دادن یک واکنش مشخص هدایت کند

جدول زیر، یک توضیح کلی در مورد لندینگ پیج و هوم پیج ارائه می کند:

مطالعه بیشتر :  درامد متخصص سئو در ایران چقدر است؟(پاییز 97)
ویژگی هوم پیج لندینگ پیج
هدف هدایت کردن بازدیدکننده به محتوای مرتبط محتوای تقاضای ارسال محصول/خدمات
قصدِ بازدیدکننده گسترده مشخص شده
منابع ترافیک متنوع گروه مشخص
جستجو طیف گسترده ای از گزینه ها هیچ یا محدود
محتوا عنوان کلی بیزینس محتوای معین در جهت بهره وری از واکنش های مطلوب
واکنش مطلوب جذب بازدیدکننده به نگاه عمیق تر در وب سایت

یک کلیک برای اجرای واکنش مطلوب

در ادامه با استفاده از چند ویژگی به مقایسه این دو صفحه با هم می پردازیم.

در لندینگ پیج شما فقط باید یک لینک وجود داشته باشد

لندینگ پیج وب‌سایت شما نباید دربرگیرنده لینک‌های جستجو باشد، همان نوع لینک‌هایی که معمولاً در هوم پیج وب‌سایت‌ها یا در بخش‌های دیگر قرار داده می‌شود، همچنین نباید تبلیغی برای هیچ‌کدام از شبکه‌های اجتماعی دیگری که برای بیزینستان دارید، باشد. درواقع در لندینگ پیج نباید هیچ المانی قرارگرفته باشد که از طریق آن بازدیدکنندگان به سمت انجام حرکتی تشویق شوند که ربطی به واکنش مطلوب شما نداشته باشد.

قرار دادن لینک‌های دیگر و عوامل مزاحم در لندینگ پیج که توجه بازدیدکننده را از هدف اصلی دور کند کار اشتباهی است ولی در حقیقت اکثر لندینگ پیج‌ها همین اشتباه را مرتکب می‌شوند.

تحقیقات انجام‌شده در زمینه لندینگ پیج ‌ها نشان می‌دهد بالاترین نرخ لیدسازی متعلقِ به لندینگ پیچ‌هایی است که فقط یک لینک درون خود دارند، بااین‌حال بازهم فقط ۱۴.۸% از لندینگ پیج ها این قانون را رعایت می‌کنند.

تیتر لندینگ پیج شما باید با پیامی که قصد دارید منتقل کنید یکی باشد

در یک لندینگ پیج موفق تیتر موجود باید ارتباط نزدیکی با پیامی که تبلیغ شمارا در بر می‌گیرد، داشته باشد. پیامی که در لندینگ پیج قرار می‌دهید باید بلافاصله همان پیامی که تبلیغتان بیان می‌کند را برجسته کند؛ درنتیجه بازدیدکننده فرصتی نخواهد داشت تا از خود بپرسد “چرا به این صفحه نگاه می‌کنم؟”

می‌توان در این زمینه مثالی برای روشن‌تر شدن موضع بیان کرد. فرض می‌کنیم پیام تبلیغاتی شما در مورد یک ابزار مدیریتی برای شبکه‌های اجتماعی است که با استفاده از آن می‌توانید به‌راحتی کمپین‌ها را چک کنید. پس، تیترِ لندینگ پیج شما هم باید هماهنگی و رابطه مستقیمی با این پیام داشته باشد؛ چیزی شبیه ” ساده‌ترین راه برای بررسی و برنامه‌ریزی کردن پروژه‌های شما روی شبکه‌های اجتماعی”.

در لندینگ پیج صرفاً از محتوایی استفاده کنید که برای مخاطبان هدف مفید واقع می‌شود

یک لندینگ پیج موفق می‌تواند هم کوتاه و جالب باشد و هم طولانی و دقیق . تنوع در میزانِ محتوای نوشته‌شده در لندینگ پیج بسیار زیاد است و هیچ قانون مشخصی برای تعداد کلمات یک محتوای خوب وجود ندارد. علاوه بر این محتواها ازنظر نوع موضوعی که پوشش می‌دهند هم بسیار متفاوت هستند.

مطالعه بیشتر :  آخرین تغییر الگوریتم گوگل : الگوریتم مدیک (Medic)

نکته اصلی در نوشتن محتوای لندینگ پیج این است که بتوانید از هر نوشته‌ای به‌اندازه‌ای استفاده کنید که برای بازدیدکننده مفید بوده و به شما کمک کند تا روندِ مشتری سازی به‌گونه‌ای انجام شود که دقیقاً مطلوب شما است.

در همین رابطه می‌توانید از عکس، فیلم و یا انیمیشن‌هایی استفاده کنید که مشکل یا موضوع خاصی را که به خدمات یا محصول شما مرتبط است، نشان می‌دهند.

برای لندینگ پیج خود یک CTA جذاب طراحی کنید

به چند نمونه از لندینگ پیج های متنوعی که وجود دارد نگاهی بیندازید. یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که با آن مواجه می‌شوید و به‌راحتی در معرض دید قرار دارد، همان CTA است. بنا به دلایلی که کاملاً هم مشخص هستند دکمه CTA شما باید جذاب و در معرض دید باشد.

برای اینکه توجه بازدیدکنندگان را به این دکمه جلب کنید، روش‌ها زیر می‌تواند به شما کمک کند:

 • از یک رنگ متناقض استفاده کنید.
 • اطراف CTA را خالی بگذارید.
 • دکمه CTA را در چند بخش متفاوت قرار دهید که با پائین کشیدن نوار چندین بار دیده شود.
 • از یک نماد تصویری که نگاه مخاطب را به سمتِ دکمه CTA جلب کند استفاده کنید، نمادهایی مثل فلش یا تصویری که در آن به سمت این دکمه اشاره‌شده است.

و برای اینکه عبارت مناسبی برای دکمه CTA خود بنویسید نکات زیر را رعایت کنید:

 • از عبارات تکراری و کلیشه‌ای مثل “عضویت” استفاده نکنید، در عوض جمله‌ای کوتاه بنویسید که نشان‌دهنده پیشنهاد شما باشد.
 • از ضمایر شخصی اول یا دوم مثل من و شما استفاده کنید. مثل جمله “نقشه من چیست؟”.
 • از افعال اجرائی استفاده کنید مثل: بخوانید. شروع کنید. کسب کنید. ذخیره کنید و …
 • از عباراتی استفاده کنید که می‌توانند به بعضی از درخواست‌ها پاسخ بدهند مثل: “نیازی به کارت اعتباری نیست ” یا “هر وقت بخواهید می‌توانید انصراف دهید”.

البته بد نیست بدانید CTA یا همان Call to Action به تصویر، گزینه، عبارت یا دکمه‌ای گفته می‌شود که شما آن را طراحی کرده‌اید تا مخاطب با کلیک کردن روی آن با برند و فعالیت شما بیشتر آشنا شده و وقت بیشتری را روی برند شما سپری کند. به‌عبارت‌دیگر همان دعوت از مخاطب برای انجام دادن کاری است که شما می‌خواهید انجام دهد.

در لندینگ پیج خود یک درخواست ساده و دوستانه داشته باشید

به یاد داشته باشید وقتی فرایند در نظر گرفته‌شده در لندینگ پیج ساده و فوری انجام شود نرخ مشتری سازی هم به‌شدت افزایش پیدا می‌کند و یکی از ساده‌ترین درخواست‌هایی که می‌توانید در لندینگ پیج از مخاطب یا بازدیدکننده خود داشته باشید این است که آدرس ایمیلش را در وب‌سایت شما ثبت کند.

مطالعه بیشتر :  چرا بهینه‌سازی امتیاز کیفی هنوز مهم است و چگونه باید آن را بهینه کرد

تا جایی که امکان دارد از فرم‌هایی که بیش‌ازاندازه طولانی‌اند و اطلاعات گسترده‌ای نیاز دارند دوری‌کنید، مگر اینکه دلیل موجهی برای کسب اطلاعات بیشتر داشته باشید، که در این صورت هم تنها چند مورد کفایت می‌کند. درواقع اندازه یک فرم به این مورد بستگی دارد که در کدام بخش از قیف بازاریابی (Marketing Funnel یا همان قیف بازاریابی یک مدل بازاریابی است که نشان می‌دهد یک مشتری برای خرید چه مراحلی را پشت سر می‌گذارد. این مراحل شامل قبل از خرید محصول تا مرحله ثبت اطلاعات، دانلود فایل و غیره می‌شود) این فرم را به نمایش گذاشته‌اید. اما قانون کلی این است که هرچقدر به مراحل پائین تر قیف بازاریابی موردنظر نزدیک‌تر شویم، فرم‌های طولانی اهمیت کمتری پیدا می‌کنند.

قطعاً فرم اصلی لندینگ پیج شما باید بسیار مرتب باشد و فیلدهایی با نام‌های مشخص‌شده و آسان داشته باشد تا بازدیدکننده به‌راحتی بتواند این فرم را پر کند. هر بخش از این فرم باید آن‌قدر مشخص نام‌گذاری شده باشد که بازدیدکننده برای پر کردن آن مجبور نباشد وارد مرحله تصمیم‌گیری شود.

جلب اعتماد سریع‌تر با استفاده از شبکه‌های اجتماعی

از شواهدی که با برند شما در شبکه‌های اجتماعی ارتباط دارند استفاده کنید تا به بازدیدکنندگان تازه‌واردتان اطمینان خاطر بیشتری بدهید. برای اینکه اعتماد بازدیدکنندگان خود را بیشتر کنید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • رضایت مشتریان
 • بازخوردها
 • آمار (تعداد دانلودها، تعداد مشتریان و غیره …)
 • پست‌هایی که توسط طرفداران و مشتریان شما در شبکه‌های اجتماعی ایجادشده است.
 • لوگوهای مشتریان
 • امکانات رسانه‌ای
 • نشان‌های اعتماد (انتقال بانکی مطمئن، گواهینامه‌ها و غیره … )
 • قوانین حفظ اطلاعات و حریم خصوصی

از یک مدل لندینگ پیج با کارآمدی اثبات‌شده استفاده کنید

امروزه طراحی لندینگ پیج ها کار بسیار ساده‌ای است. می‌توانید به مجموعه‌ای از الگوهای آماده لندینگ پیج از طریق پلت فرم‌های بازاریابی دسترسی داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که کارایی الگویِ انتخابی شما قبلاً اثبات‌شده باشد. از آزمایش‌های A/B برای تست کردن نمونه‌ای که انتخاب کرده‌اید استفاده کنید، وقت بگذارید زیرا نتیجه‌ای که می‌گیرید بسیار ارزشمند است. هرچقدر اطلاعاتی که از واکنش‌های مخاطبان هدف خود نسبت به استفاده از الگوهای مختلف می‌گیرید بیشتر باشد به همان اندازه در انتخاب یک لندینگ پیج مناسب هم موفق‌تر خواهید بود.

۱۳۹۷/۸/۶ ،۱۴:۱۹:۱۰ +۰۰:۰۰

دیدگاه تا الان قرار گرفته است

avatar
  اعضا  
اطلاع بده